A bibliai igazság




 

(Filippi 2:6 NW). . .aki, noha Isten formájában létezett, nem foglalkozott az elbitorlás gondolatával, tudniillik azzal, hogy Istennel egyenlő legyen.

Jól van fordítva az NW-ben az az írásszöveg. Mert:

(Fil 2:6 WHNU)  ος εν μορφη θεου υπαρχων ουχ αρπαγμον ηγησατο το ειναι ισα θεω
osz en morphé theú üparkhón úkh arpagmon égészato to einai isza The

G725   ἁρπαγμός  (harpagmosz)

1) lopás, rablás
2) zsákmány, bitorolt jószág
Etimológia:  a G726-ból

G2233 ἡγέομαι  (hégeomai)

1) elöl megy, elöl van; vezet, irányít, kormányoz
2) gondol, vél, tart vminek
3) participium: vezető, elöljáró, fejedelem, kormányzó
Etimológia:  alapszó

Ezen kívül pedig más fordítások is hasonló gondolati értelmet közvetítenek ezzel az írásszöveggel kapcsolatosan.

1609-es katolikus Douay fordítás (DY) ezt mondja Jézusról: „Aki isteni létformájában nem gondolta rablásnak, hogy Istennel egyenlő.” A Károli fordítás így adja vissza: „Aki, mikor Istennek formájában vala, nem tekintette zsákmánynak azt, hogy ő az Istennel egyenlő.” Egyesek még mindig felhasználnak sok ilyen fordítást annak az alátámasztására, hogy Jézus Istennel egyenlő.

Viszont más pontosabb fordítások már nem úgy adják vissza, mint a Károli és a Kat. Duay fordítás.

Példák:

1869: „aki bár Isten formájában volt, nem tekintette megragadni való dolognak azt, hogy ő Istennel legyen egyenlő”. The New Testament, G. R. Noyes műve.

1965: „Ő — aki igazán isteni természetű volt! — magabiztosan soha nem tette magát Istennel egyenlővé.” Das Neue Testament, átdolgozott kiadás. Fordította: Friedrich Pfafflin.

1968: „aki bár isteni formában volt, az Istennel való egyenlőséget nem tekintette olyan dolognak, amit mohón ki kellene sajátítania magának”. La Bibbia Concordata.

1976: „Ő mindig az isteni természet birtokosa volt, de nem gondolta, hogy erőszakkal kellene kísérletet tennie az Istennel való egyenlővé válásra.” Today’s English Version.

1985: „Aki, amikor isteni formában volt, nem tekintette az Istennel való egyenlőséget olyasminek, amit meg kellene ragadnia.” The New Jerusalem Bible.

Ralph Martin a The Epistle of Paul to the Philippians (Pál apostol levele a Filippiekhez) című művében az eredeti görögről ezt mondja: „Vitatható, hogy az ige értelme a valóságos ’megragadni’, ’erőszakkal elvenni’ jelentéséből átcsúszhat-e a ’ragaszkodni’ szó értelmébe.”

A The Expositor’s Greek Testament (Az értelmező görög szövetség) is ezt mondja: „Nem találunk semmi olyan utalást, hogy a . . . [har·pa’zo] vagy annak bármelyik származéka a ’birtokban tartani’ vagy ’visszatartani’ jelentéssel bírna. Változatlanul úgy tűnik, hogy a jelentése ’megragadni’, ’erőszakkal elvenni’. Megengedhetetlen tehát, hogy a ’megragadni’ eredeti jelentésétől eltérve egy teljesen más, ’ragaszkodni’ jelentést kölcsönözzünk neki.”

Douay és a King James fordítás készítői hajlanak arra, hogy a trinitáriusi célok érdekében eltérjenek a szabályoktól. A Filippi 2:6 az eredeti görögben távolról sem azt akarja állítani, hogy Jézus magát Istennel egyenlőnek gondolta volna, éppen ellenkezőleg, a szöveg tárgyilagos olvasásából az tűnik ki, hogy Jézus nem gondolta illőnek, hogy Istennel legyen egyenlő.

A környező versek (3–5, 7, 8, ) szövegösszefüggéséből egyértelműen kitűnik, hogyan kell a 6. verset értelmezni.

Az a gondolkodásmód legyen bennetek, amely volt a Krisztus Jézusban is.” Mi jellemezte az ő gondolkodásmódját? Talán az, hogy ’ne gondolja rablásnak, hogy egyenlő legyen Istennel’? Nem, ez pontosan az ellenkezője lenne annak, amiről itt szó van!

Voltaképpen Jézus, aki ’az Istent önmagánál többre tartotta’, sohasem akarta volna ’megkaparintani az Istennel való egyenlőséget’, hanem inkább „megalázta magát, engedelmes lévén mindhalálig”.




Hírek

  • Volt oka rá Poncius Pilátusnak, hogy féljen a császártól?
    2012-03-23 09:23:11

     

    Amikor a zsidó vezetők el akarták érni, hogy a római kormányzó, Poncius Pilátus kivégezze Jézust, ezt mondták neki: „Ha ezt szabadon bocsátod, nem vagy a császár barátja” (János 19:12). A római „császár”, akit ők említettek, Tiberius volt. Vajon okkal félt Pilátus tőle?

    Milyen ember volt Tiberius császár? Már évekkel Jézus tárgyalása előtt olyan ember hírében állt, „akit nyilvánvalóan csak a saját vágyainak a kielégítése érdekel, és ezeket egyre perverzebb módon éli ki” – írja egy enciklopédia (The New Encyclopædia Britannica). Paranoiás félelmében megkínoztatott és kivégeztetett bárkit, akit csupán gyanúsítottak az árulással. „Ha hihetünk az akkori történetíróknak – jegyzi meg az előbb idézett enciklopédia –, a szadisztikus és perverz szórakozásokat kedvelte. Még a legnagyobb jóindulattal is csak azt lehet mondani róla, hogy szinte bármikor, bárkit kegyetlenül meggyilkoltatott.”

    Tiberius hírneve tehát jócskán szerepet játszhatott abban, hogy Pilátus úgy döntött, enged a zsidó vezetők akaratának, és elrendeli Jézus kivégzését (János 19:13–16). Jehova Tanúi kiadványa.

  • Jézus az életét adta sokakért
    2012-03-11 17:30:02

     

     

    Jézus Krisztus azt mondta a követőinek, hogy nem azért jött a földre, hogy „neki szolgáljanak, hanem hogy ő szolgáljon, és hogy lelkét váltságul adja cserébe sokakért” (Máté 20:28). Jézus készségesen feláldozta az életét az emberekért.Hogyan gondoskodott a halálával a megváltásunkról? Miért volt erre szükség? Kikért áldozta fel az életét? És mit tesz lehetővé mindez az ön számára?Jehova Tanúi szeretettel meghívják önt, hogy vegyen részt velük ezen a megemlékezésen, és vizsgálja meg a Biblia válaszait ezekre a kérdésekre.

    Ha szeretne részt venni az ünnepen, kérjük, keresse fel a lakóhelyéhez legközelebbi Királyság-termet, és egyeztesse a helyi Tanúkkal, hogy pontosan hol és mikor tartják az összejövetelt.

     


Asztali nézet